Starostlivosť o matrac a hygiena

Prečo je starostlivosť o matrac taká dôležitá?

Vďaka správnej starostlivosti o matrac dokážeme jeho životnosť výrazné predĺžiť. Ak starostlivosť zanedbáme môže matrac rýchlo stratiť svoj komfort počas spánku, v horšom prípade sa môžu začať vytvárať plesne, či priehlbiny.

Kedy a ako sa máme stárať o náš matrac?

V prvom rade je potrebné sa riadiť pokynmi výrobcu. Väčšinu matracov je potrebné pravidelne otáčať, aby sa predišlo vzniku priehlbín a aby sa materiál v matraci opotrebovával pravidelne. Z hygienických dôvodov je vhodné často meniť a prať posteľné prádlo, čím zabránime nadmernému vplyvu rôznych alergénov a roztočov na náš organizmus. Ak je matracový poťah snímateľný, čas od času je dobré vyprať aj ten. Keďže sú poťahy väčšinou veľmi hrubé doporučuje sa poťahy prať vo veľkých priemyselných pračkách, aby sa dobre vyčistili.

Ako je možné zabrániť vzniku plesní na matraci?

Nechajte matrac ráno veľmi dobre vyvetrať, odkyte perinu (najlepšie je presunúť ju úplne z postele), aby sa teplo a vlhkosť mohli rýchlo vypariť. Posteľové prehozy vyzerajú sicé dobre, zabraňujú však v prievzdušnosti a tak vzniká väčšia pravdepodobnosť vzniku plesní.

Ako je možné zabrániť roztočom, aby v posteli prežívali a rozmnožovali sa?

V podstate to nie je možné! Roztoče nás obklopujú v celej našej domácnosti a v posteli sa obzvlášť radi usídľujú. Najlepšou prevenciou je preto časté pranie posteľnej bielizne (pri 60°C), pranie matracového poťahu, prípadne pravidelné vysávanie matraca (tu dbajte na pokyny výrobcu). Roztoče milujú vlhké a teplé prostredie, preto dbajte na dobré odvetranie celého posteľového systému.