Posteľové systémy

Posteľový systém

Čo je to posteľový systém?

Je to súhrn všetkých produktov v posteli a okolo nej, ktoré aktívne, či pasívne ovplyvňujú náš zdravý spánok. Je veľmi dôležité, aby napríklad matrac a jeho podklad spĺňali určité kvalitatívne štandardy a aby sa oba prvky v posteli dopĺňali. Napríklad na motorový polohovateľný rošt potrebujeme položiť matrac, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym ohybom. Matrac potrebuje takisto podklad, ktorý okrem dostatočného prevzdušnenia ponúka aj primeranú oporu. Má zmysel kupovať spolu s matracom aj lamelový rošt? Áno! Kedže veľa zákazníkov nepozná presné vlastnosti matraca a lamelového roštu, je vhodné, aby sa zaobstarali spolu. Ak matrac k roštu nepasuje, je tu nebezpečenstvo, že komfort počas spánku bude obmedzený. Pod pojmom "matracový podklad" sa však nerozumie len rošt pozostávajúci z lamiel, ale je to skupina všetkých možných podložiek, ktoré ovplyvňujú posteľový systém (napr. spring box, kovová sieť, 3D sieťka, pevná doska s otvormi,...)

Aký význam majú zóny v matraci?

Ľudské telo je v rôznych častiach rôzne ťažké. V pánvovej časti sme napríklad veľmi ťažkí, v oblasti hlavy, či chodidiel zase ľahší. Ramená ako aj bedrová časť nášho tela by sa mala do matraca ponoriť viac, aby sa chrbtica počas spánku nachádzala v jej prirodzenej polohe. Jednotlivé zóny sa odlišujú v sile podopierania a svojou elasticitou. Matrace disponujú väčšinou 3, 5, alebo 7 zónami, pričom stredná zóna, od ktorej sa odvýjajú ďalšie je vždy tvrdšia a nachádza sa pod bedrovbou časťou tela. Počet zón musí byť nepárny, aby bolo možné matrac horizontálne otáčať. Zóny majú význam hlavne pri penových, menej pri pružinových matracoch.

Ako sa zóny dodstanú do matraca?

Pri pružinových matracoch sa využíva rozličná hrúbka drôtu, pričom hrubšie drôty sa používaju v tvrdších zónach. Pri latexových matracoch sa vytvárajú zóny pomocou rozlične veľkých vertikálnych otvorov v latexovom monolite. Pomocou rôznych strihov do materiálu sa zase zóny vytvárajú v penových matracoch.

Čím viac zón, tým je matrac lepší?

Nie. Ak majú zóny v matraci správne pracovať, museli by sa všetky matrace a zóny v nich robiť presne na mieru každého zákazníka. Príliš veľa zón nemá absolútne žiadný význam. Kvalita matraca závisí od jeho prepracovania a od použitých materiálov, nie však od počtu zón.

Otázka poťahu

Prečo je dôležitý matracový poťah?

Vďaka poťahu je povrch matraca príjemný, komfortný a prináša výrobku atraktívny vzhľad. Predovšetkých by však poťah mal dlhodobo podporovať vlastnosti daného matraca. Z hygienických dôvodov sa doporučuje snímateľný poťah, ktorý sa dá vyprať.

Z čoho sú matracové poťahy vyrábané?

Existuje mnoho materiálov a spôsobov výroby matracových poťahov, ktoré výrazne ovplyvňujú ich vlastnosti, pocit počas spánku a životnosť. Okrem bavlny a viskózy sa vo výrobe matracových poťahov využívajú hlavne moderné syntetické vlákna ako polyamid, polyester alebo aj mikrovlákna. Veľmi zriedka nájdeme ľan, vlnu, alebo hodváb. Stále viac výrobcov zdokonaľuje svoje poťahy pomocou chemických procesov, ktoré im dodávajú špeciálne vlastnosti.

Aké rôzne druhy matracových poťahov poznáme?

Vo všeobecnosti môžeme látky rozdeliť podľa toho, či sa jedná o tkaninu alebo pleteninu. Tkanina je väčšinou hustejšia a pevnejšia, pletenina je zase omnoho elastickejšia. Okrem toho existuje mnoho iných špeciálnych výrobných techník, ktoré dodávajú poťahom ich špeciálne vlastnosti.

Čo je to "poťahová výplň"?

Poťahová výplň sa nachádza priamo pod vrchnou poťahovou látkou, s ktorou je väčšinou pevne prešitá. Často pozostáva z viacerých vrstiev, ktoré matracu dodávajú príjemnú mäkkosť, odvádzajú vlhkosť a hrejú. Aj v poťahovej výplni nájdeme rozlične kvalitné materiály s rozličnými vlastnosťami, napr. prírodné vlákna ako vlna, bavlna, hodváb, konský vlas, alebo syntetické materiály ako duté polyesterové vlákno, či rôzne penové materiály.

Na čo je potrebné dbať pri výbere matraca so zameraním na poťah?

Poťah by mal v prvom rade podporovať vlastnosti matraca. Napríklad veľmi elastický a prispôsobivý povrch matraca nesmie byť prekrytý pevným a hrubým poťahom. Dobrý matracový poťah musí byť elastický, vzdušný a musí sa dať prať. Povrch poťahu by mal byť príjemný na dotyk a nemal byť na matraci kĺzať sem a tam.

Ako je možné matracový poťah čistiť?

Dobré matrace majú v dnešnej dobe už štandardne snímateľné a prateľné poťahy. Poťah by sme mali prať vo veľkej priemyselnej práčke, ktoré nájdeme v špecializovaných čistiarniach. Poťah by sa nemal prať veľmi často, aby sa rýchlo nezničil.

Starostlivosť o matrac a hygiena

Prečo je starostlivosť o matrac taká dôležitá?

Vďaka správnej starostlivosti o matrac dokážeme jeho životnosť výrazné predĺžiť. Ak starostlivosť zanedbáme môže matrac rýchlo stratiť svoj komfort počas spánku, v horšom prípade sa môžu začať vytvárať plesne, či priehlbiny.

Kedy a ako sa máme stárať o náš matrac?

V prvom rade je potrebné sa riadiť pokynmi výrobcu. Väčšinu matracov je potrebné pravidelne otáčať, aby sa predišlo vzniku priehlbín a aby sa materiál v matraci opotrebovával pravidelne. Z hygienických dôvodov je vhodné často meniť a prať posteľné prádlo, čím zabránime nadmernému vplyvu rôznych alergénov a roztočov na náš organizmus. Ak je matracový poťah snímateľný, čas od času je dobré vyprať aj ten. Keďže sú poťahy väčšinou veľmi hrubé doporučuje sa poťahy prať vo veľkých priemyselných pračkách, aby sa dobre vyčistili.

Ako je možné zabrániť vzniku plesní na matraci?

Nechajte matrac ráno veľmi dobre vyvetrať, odkyte perinu (najlepšie je presunúť ju úplne z postele), aby sa teplo a vlhkosť mohli rýchlo vypariť. Posteľové prehozy vyzerajú sicé dobre, zabraňujú však v prievzdušnosti a tak vzniká väčšia pravdepodobnosť vzniku plesní.

Ako je možné zabrániť roztočom, aby v posteli prežívali a rozmnožovali sa?

V podstate to nie je možné! Roztoče nás obklopujú v celej našej domácnosti a v posteli sa obzvlášť radi usídľujú. Najlepšou prevenciou je preto časté pranie posteľnej bielizne (pri 60°C), pranie matracového poťahu, prípadne pravidelné vysávanie matraca (tu dbajte na pokyny výrobcu). Roztoče milujú vlhké a teplé prostredie, preto dbajte na dobré odvetranie celého posteľového systému.

Záruka a životnosť

Aká je životnosť matraca?

Hygienická životnosť matraca je približne 7 až 10 rokov. Potom je vhodné matrac vymeniť, pretože s narastajúcim vekom sa v matraci výrazne rozširujú alergény zapríčiňujúce rôzne alergie.

Vydržia dobré matrace dlhšie ako 7 - 10 rokov?

Nie. Každý matrac podlieha hygienickým a biologickým vplyvom (tvorba plesní, výskyt rôznych alergénov, roztočov,...) aj napriek tomu, že kvalitatívne a materiálovo môže vydržať dlhšie. Musíme si uvedomiť, že každú noc vypotíme do matraca okolo 0,5 litra vody, čo je za 10 rokov približne 2000 litrov.

Vydržia jednoduché matrace menej ako 7 - 10 rokov?

Áno, to sa môže stať. V tomto prípade však životnosť matraca nie je ovplyvnená hygienickým aspektom, ale závisí od použitých materiálov. Vo všeobecnosti je možné povedať, že matrac, v ktorom sa začali tvoriť priehlbiny a preležaniny je potrebné okamžite vymeniť, aj keď ho nepoužívame 7 - 10 rokov.

Prečo sa v matraci tvoria priehlbiny, prečo sa matrace preležia?

Všeobecná odpoveď na túto otázku neexistuje. Pri dobrých a kvalitných matracoch môže byť tvorba preležaním zapríčinená napríklad nevhodným podkladom (lamelový rošt). Taktiež zanedbaná starostlivosť o matrac (napr. žiadne prevracanie matraca) môže ovplyvniť tvorbu preležanín. Väčšinou je však preležanie matracov zapríčinené nízkou kvalitou použitých materiálov. Napríklad pri penových matracoch je to použitie veľmi riedkych pien, pien s nízkou objemovou hustotou, čím sa pod človekom s vyššou váhou začnú tvoriť priehlbiny veľmi rýchlo.

Ako je to so zárukou na matrace?

Podľa zákona každý spotrebný materiál podlieha záručnej dobe v dĺžke 24 mesiacov. Niektorí výrobcovia túto štátom garantovanú záruku slobodne predlžujú na 3, 5, či viac rokov. Záruka sa vždy musí vzťahovať nielen na jednotlivé materiály, ale hlavne na funkčnosť danéhu výrobku. To znamená, že ak sa na matrac vzťahuje záruka napríklad 3 roky, mala by sa vzťahovať na to, že matrac je možné používať bez straty funkčnosti počas celej doby záruky (matrac sa nepreleží, nezmení sa jeho tvrdosť,...). Záruka, ktorá sa napríklad vzťahuje len na materiál je pre zákazníka bezpredmetná a slúži predajcovi, resp. výrobcovi len ako reklamné lákadlo. Záruka vo všeobecnosti nemá vysokú kvalitatívnu výpovednú hodnotu, avšak veľmi záleží na tom, ako je formulovaná.

Ako docieliť, aby sa životnosť matraca maximálne predĺžila?

  • Pravidelná starostlivosť o matrac (napr. častá výmena posteľnej bielizne).
  • Matrac pravidelne vetrať, aby sa odstránila akákoľvek vlhkosť.
  • Matrac pravidelne otáčať (ako horizontálne, tak vertikálne)
  • Dodržiavať pokyny výrobcu