Denný režim

Rytmus, ktorý musíme dodržiavať

Pre naše telo prebieha každý deň viac-menej rovnako, bez toho, aby sme niečo museli urobiť. V priebehu dňa permanentne stúpa teplota nášho tela, až kým poobede nedosiahne svoj vrchol. Následne začne klesať až kým v druhej polovici noci medzi 3 - 4 hodinou nedosiahne svoje dno. Nižšia teplota umožňuje preto hlbší, zdravší a lepší spánok, kým vyššia teplota zvyšuje výkonné funkcie tela.

Všedný deň detailne:

Ráno stúpa pulz a teplota tela, okolo 10 - 11 hodine sa začne naplno prejavovať naša výkonnosť. Nervový systém zvyšuje výkon až do obedu. Keď dosiahneme náš výkonostný vrchol je napríklad písanie a čítanie najlepšie. V čase medzi 13 a 14 hodinou prežíva väčšina z nás skutočný prvý prepad výkonu. Teplota tela a krvný tlak stúpajú napriek tomu ďalej. Po tomto úpatku síl dosiahneme druhý vykonostný vrchol neskoro poobede, ktorý nám umožní opäť využiť všetkú našu energiu naplno. S príchodom večera stúpa množstvo melatonínu v krvi, čo zapríčiňuje únavu a pocit vyčerpania. Telo sa pripraví na noc a uvoľní sa. Produkcia adrenalínu, ktorý nás udržiava bdelích sa postupne znižuje.

Po prvých hodinách spánku sa začne do krvy dostávať rastový hormón, ktorý nezapričiňuje len rast, ale môže aj za hlboký spánok a oddych. S blížiacou sa treťou hodinou dosahuje teplota tela svoj najnižší stav, množstvo melatonínu naopak svoj vrchol. Následne začína stúpať Kortizol , ktorý svoj úplný vrchol dosiahne v skorých ranných hodinách. To nás pripraví na koniec noci a následné vstávanie. Kortizol okrem toho tlmí imunitný systém, ktorý v prvej polovici noci pracuje naplno a potláča produkciu rastového hormónu.

A ďalší deň je pred nami, kolobeh začína odznova

Pre obidve fázy s vysokým výkonom tela sú charakteristické zvýšený krvný tlak a nízka citlivosť kvôli zvýšenej produkcii endorfínu.

Ďalšou zvláštnosťou v našom dennom režime je, že prežívame ľahký úbytok energie pravidelne každé 4 hodiny. Preto sa počas dňa občas cítime unavený. Vieme však proti tomu bojovať napríklad šálkou kávy alebo kockou sladkej čokolády. Oveľa efektívnejšia je však krátka fáza odpočinutia. Väčšinou si stačí na pár minút vyložiť nohy, zavrieť oči a relaxovať. Vďaka relaxačnej pauze sa vieme veľmi rýchlo vrátiť na pôvodnú dennú výkonostnú úroveň.