Správny ortopedický matrac. Podľa čoho vyberať?

Každý z nás má iné požiadavky na kvalitný a komfortný matrac. Naša váha, výška, či sa nadmerne potíme, či dokonca v akej polohe v matraci ležíme výrazne ovplyvňuje výber posteľového systému. Dôležitá funkcia matraca je jeho bodová elasticita, teda ako dobre sa dokáže matrac prispôsobiť tlaku a ľudskému telu. Pozorne si preštudujte základné informácie, ktoré Vám pomôžu pri správnom výbere matraca. Takisto porovnajte aj názory predajcov v jednotlivých štúdiách zdravého spánku a referencie zákazníkov, ktorí matrace už nakúpili. Tak získate maximum informácií a vyberiete si ten správny matrac.

Ktoré matrace sú najlepšie?

Neexistuje najlepší matrac, ale matrac, ktorý najlepšie vyhovuje všetkým vašim požiadavkám a nárokom. Ste alergik/čka? Spíte radi v teplom alebo v chladnom prostredí? Spíte radi na tvrdom alebo skôr na mäkkom lôžku? Spíte radi na boku, alebo na chrbte, či bruchu? Radi si pokladáte nohy do vyššej polohy, alebo radi čítate a potrebujete si pri tom zdvihnúť trup? Potíte sa? Aké požiadavky kladiete na kvalitu?

Pri nákupe posteľového systému uveďte všetky vaše zvyklosti a potreby predajcovi a vyskúšajste si čo najväčšie množstvo matracov. Ak nájdete správny matrac, ktorý maximálne spĺňa vaše kritéria, poproste predajcu, aby skontroloval, či je počas ležania vaša chrbtica v prirodzenej polohe. Ak je všetko v poriadku, potom ste našli váš matrac!

Kde je možné matrace kúpiť?

Doporučuje sa ortopedické matrace kupovať tam, kde funguje veľmi dobré poradenstvo a kde môžete vyskúšať rôzne druhy matracov s rôznou tvrdosťou a zložením (pružinové, latexové, či penové), aby ste si vybrali naozaj správne.

Mali by si manželia a páry vyberať jeden matrac, resp. rovnaké matrace?

Určite nie! Každému z nás vyhovuje iný matrac s inou tvrdosťou, iným zložením. Niekto spí rad v teplom, niekto sa nadmerne potí, iný zase rád spí na tvrdom. Pri kúpe dvoch matracov dbajte len na to, aby výška oboch matracov bola rovnaká a aby tvorili jednu plochu. Výhodou kúpy dvoch matracov je okrem možnosti subjektívneho výberu aj lepšia manipulácia a flexibilita (dva matrace je možné napríklad položiť na polohovateľný rošt).

Sú tvrdšie matrace lepšie pre chrbticu a zdravý spánok?

Určite nie! Traduje sa dokonca, že tvrdšie matrace majú vyššiu životnosť, avšak trvácnosť matraca závisi hlavne na použitých materiálov, ktoré môžu byť ako tvrdé, tak aj mäkké. Z lekárskeho hľadiska je dobrý matrac ten, ktorý sa správne prispôsobí ľudskému telu, správne podopiera chrbticu a udržuje ju v prirodzenej polohe počas celého spánku a počas celej doby používania matraca. Ak je chrbtica vpadnúta do matraca, alebo ak leží na tvrdej neprispôsobivej podložke, je potrebné vybrať iný matrac.

Aký stupeň tvrdosti sa doporučuje?

Pre výber optimálnej tvrdosti slúžia tzv. tabuľky tvrdosti, kde je možné podľa váhy a výšky klienta zvoliť doporučenú tvrdosť. Tá je však len orientačná, pretože na výber správnej tvrdosti neexistuje žiadna norma, je to veľmi subjektívny aspekt. Ak je človek tažší doporučuje sa tvrdší matrac. Ak zase disponuje napríklad vyššou výškou je lepšie voliť mäkší matrac, pretože váha sa počas spánku rozkladá na väčšiu plochu, čim vzniká nižší tlak na matrac. Davajte preto prednosť hlavne vášmu osobnému úsudku a na fakt, že chrbtica musí byť počas spánku v prirodzenej polohe (počas spánku na boku v vzpriamenej polohe, počas spánku na chrbte v polohe písmena S).

Sú tvrdšie matrace kvalitnejšie a trvácnejšie ako mäkšie matrace?

Nie, tvrdosť a množstvo materiálu nie sú na sebe závislé. V tvrdom penovom matraci nie je viac peny ako v mäkkom, ani v tvrdom pružinovom matraci nie je väčšie množstvo pružín. Rôzna tvrdosť matracov sa dosahuje procesom výroby a použitím materiálov s rôznou elasticitou. Cenu a životnosť matraca ovplyvňuje kvalita a prepracovanie jednotlivých materiálov a nie ich tvrdosť.

Koľko stojí dobrý matrac?

To sa samozrejme nedá určiť, pretože cena závisí od toho, čo by mal matrac spĺňať. Čím viac funkcií matrac má a čím viac materiálu s čím vyššou kvalitou je použitého, tým drahší je matrac. Je treba si uvedomiť, že materiály ako oceľ, kaučuk, ropa, či bavlna, ktoré sa používajú na výrobu matracov nie sú práve najlacnejšie a posledné roky pravidelne zdražovali. Preto si dávajte pozor pred "super akciami", ktoré sľubujú niečo, čo nikto nemôže splniť. Ak je matrac lákavo lacný otázka znie, koľko kvalitného materiálu sa pri výrobe použilo a ako dlho v matraci vydržia. Rozhodnite sa preto vždy, či plánujete matrac kúpiť "len" na príležitostný odpočinok, alebo na každodenné spanie.

Vypovedajú certifikáty a značky na matraci niečo o jeho kvalite?

Áno aj nie. Je veľmi dôležité od koho (od akej inštitúcie) certifikáty a označenia pochádzajú. Vydala certifikát renomovaná a uznávaná organizácia, alebo je označenie "len" od výrobcu? V ponuke matracov sa stretneme z veľkým množstvom značiek a ocenení väčšinou pri lacnejších matracoch, aby zlákali zákazníka k "výhodnej" kúpe. Taktiež je potrebné si uvedomiť, že väčšina certifikátov, ktorými moderné matrace disponujú sú požadované samotnou Európskou Úniou, a preto sa s nimi stretneme pri takmer každom matraci. Matrace, ktoré nesplnia najnižšie kritéria štandardných európskych noriem neuvidíme v priamom predaji v kamenných, či internetových obchodoch. O kvalite výrobku vypovedajú hlavne certifikáty a ocenenia, ktoré obdržia len naozaj najkvalitnejšie produkty.

Výber podľa vašich individuálnych parametrov

  • Výber podľa výšky a váhy

    Čím ťažší človek, tým tvrdší matrac, aby matrac lepšie podopieral tažké časti tela a aby telo preprepadávalo do matraca. Čím je človek výšší, tým mäkší matrac potrebuje, pretože váha sa rozkladá na väčšiu plochu.

  • Zdravotné problémy (bolesti chrbtice)

    Ak má zákazník problémy s hornou časťou chrbtice, doporučuje sa tvrdší matrac, ktorý dobré podopiera boľavú časť chrbtice. Ak má problém s dolnou časťou chrbtice je vhodné zvoliť mäkký matrac, ktorý sa lepšie prispôsobí esovitému ohybu chrbtice a tým pomáha lepšie rozkladať tlak a zmierňovať bolesť. Ak je klient dlhodobo ležiaci, alebo ak je pohyb v matraci nežiadúci je vhodné vybrať matrac s vyskoelastickou vrstvou, ktorá sa dokonale prispôsobí, rozloží tlak a zafixuje telo v pevnej polohe.

  • Spánok na chrbte, alebo na boku?

    V prípade častého spánku na chrbte sa odporúča tvrdší matrac, v prípade spánku na boku je lepšie vyberať mäkší matrac, aby sa bedrová a ramenná časť tela prirodzene zaborila do matraca.

  • Manuálna či psychická práca?

    Takisto je pri výbere matraca dôležite vyberať podľa toho, či Vaša práca je manuálna a fyzicky náročná. Ak áno doporučuje sa tvrdší matrac, aby sa chrbtica poriadne uvoľnila (to isté platí pre aktívnych športovcov). Naopak pre ľudí so sedavým zamestnaním je vhodný mäkší matrac, ktorý lepšie okopíruje telo a pomáha uvoľniť svalstvo i chrbticu.

  • Intenzita potenia

    Pre ľudí s vysokou intenzitou potenia sa doporučujú vzdušné matrace, teda buď pružinové matrace, alebo kvalitnejšie taštičkové matrace. Zároveň existujú aj matracové poťahy so špeciálnou úpravou s rýchlym odvodom vlhkosti. Dobrý odvod vlhkosti je dôležitý hlavne z dôvodu eliminácie plesní, rozmnožovania roztočov a rôznych baktérií.

  • Podklad pod matracom

    Ak je podklad pevná doska, alebo pevný (nepružný) laťkový rošt doporučuje sa výber pružinového matraca. V prípade výberu penového alebo latexového matraca na pevný podklad je obmedzená vzdušnosť a tým, že penové matrace nedisponujú žiadnou pružnosťou dochádzalo by k rýchlemu opotrebeniu matracov. Ak je rošt pružný sú vhodné všetky druhy matracov. V prípade výberu pružinových matracov však dbajte na ich vysoku kvalitu, aby nedošlo u lacných pružinových matracov k deformácií.

  • Individuálne potreby

    Okrem štandardných doporučení má každý z nás aj individuálne subjektívne požiadavky a preferencie, na ktoré nesmie zabúdať. Preto vyberajte podľa vlastného pocitu, podľa svojho uváženia a hlavne podľa toho, či pocit ležania na tom, či onom matraci bolo príjemne, alebo nie. Len tak nájdete svoj pravý matrac a budete spať príjemne, komfortne a hlavne zdravo.