Správny výber podkladu pod matrac!

Výrobcovia posteľových systémov zistili, že okrem kvalitného matraca je pre zabezpečenie dokonalého a zdravého spánku potreba aj kvalitný matracový podklad. Moderné systémy disponujú lamelovými roštami z úzkymi lamelami , ktoré pomáhajú odpružiť a zmäkčiť matrac tam, kde človek potrebuje príjemne zapadnúť alebo vytvoriť dokonalý protitlak tam, kde spiaci najviac tlačí na lôžko. Matrac s roštom by sa mali dopĺňať a tak tvoriť perfektný posteľový systém.

Aké rôzne druhy matracových podkladov poznáme?

Okrem klasických pevných dosiek, alebo pevných laťových roštov existujú moderné lamelové rošty s odpruženými lamelami. Lamelové rošty sa vyrábajú aj s tzv. plastovými taniermi, ktoré sa dokážu ohnúť v akomkoľvek smere a tak sa dokonale prispôsobiť tlaku. Taktiež existujú moderné lamelové rošty polohovateľné v oblasti hlavy, či nôh. Polohovanie môže byť buď klasické mechanické, alebo veľmi komfortné motorové.

Na čo si pri výbere lamelového roštu dávať pozor?

Pri kúpe roštu je vhodné navštíviť niekoľko matracových štúdií a informovať sa aj na internete, kde nájdete okrem názoru výrobcu a predajcu aj objektívne informácie a nezávislé referencie zákazníkov. Najdôležitejšie je, aby podklad pod matrac vyhovoval matracu. To znamená, že napr. rošt s veľkými medzerami nie je vhodný pod penový matrac, alebo taštičkový matrac s malými pružinkami, pretože tým by dochádzalo k prehýbaniu matraca a postupnému poškodeniu systému. Takisto klasická pevná doska s otvormi nie je vhodná pod penové, alebo latexové matrace, pretože tieto matrace nie sú pružné a na podobne nepružnom podklade sa rapidne znižuje ich životnosť.

Polohovateľné lamelové rošty

Polohovateľné rošty ocenia najmä ľudia, ktorí v posteli radi čítajú, pozerajú televíziu, alebo ľudia, ktorí trpia rôznymi bolesťami chrbta. Možnosť vyvýšenia hornej časti tela, alebo časti nôh je veľmi prijemná a komfortná záležitosť. Polohovanie navyše pomáha v lepšej vzdušnosti celého posteľového systému, preto sa vrele doporučuje. Dôležité však je aj to, aby si zákazník na polovateľný rošt vybral aj vhodný matrac, ktorý je možné ohýbať a polohovať.

Motorové polohovateľné rošty

Motorové rošty nie sú len pre starších ľudi a pre ľudí so zdravotnými problémami. Tieto rošty sú veľmi pohodlné, keď jedným stlačením gombíka vie každý úplne zmeniť svoju polohu počas ležania. Motorové rošty sú vhodné hlavne pre zákazníkov, ktorú milujú spánok a maximálny komfort počas ležania, pre nich prináša rošt veľmi vysokú pridanú hodnotu. Na druhej strane kvalitný motorový rošt výrazne predražuje celý posteľový system, preto si poriadne rozmyslite, či ho naozaj využijete. Prí výbere motorového roštu si hlavne skontrolujte, či je motor tichý a či sa vojde do vašej postele, keďže pod roštom treba počítať s priestorom na motor.