Záruka a životnosť

Aká je životnosť matraca?

Hygienická životnosť matraca je približne 7 až 10 rokov. Potom je vhodné matrac vymeniť, pretože s narastajúcim vekom sa v matraci výrazne rozširujú alergény zapríčiňujúce rôzne alergie.

Vydržia dobré matrace dlhšie ako 7 - 10 rokov?

Nie. Každý matrac podlieha hygienickým a biologickým vplyvom (tvorba plesní, výskyt rôznych alergénov, roztočov,...) aj napriek tomu, že kvalitatívne a materiálovo môže vydržať dlhšie. Musíme si uvedomiť, že každú noc vypotíme do matraca okolo 0,5 litra vody, čo je za 10 rokov približne 2000 litrov.

Vydržia jednoduché matrace menej ako 7 - 10 rokov?

Áno, to sa môže stať. V tomto prípade však životnosť matraca nie je ovplyvnená hygienickým aspektom, ale závisí od použitých materiálov. Vo všeobecnosti je možné povedať, že matrac, v ktorom sa začali tvoriť priehlbiny a preležaniny je potrebné okamžite vymeniť, aj keď ho nepoužívame 7 - 10 rokov.

Prečo sa v matraci tvoria priehlbiny, prečo sa matrace preležia?

Všeobecná odpoveď na túto otázku neexistuje. Pri dobrých a kvalitných matracoch môže byť tvorba preležaním zapríčinená napríklad nevhodným podkladom (lamelový rošt). Taktiež zanedbaná starostlivosť o matrac (napr. žiadne prevracanie matraca) môže ovplyvniť tvorbu preležanín. Väčšinou je však preležanie matracov zapríčinené nízkou kvalitou použitých materiálov. Napríklad pri penových matracoch je to použitie veľmi riedkych pien, pien s nízkou objemovou hustotou, čím sa pod človekom s vyššou váhou začnú tvoriť priehlbiny veľmi rýchlo.

Ako je to so zárukou na matrace?

Podľa zákona každý spotrebný materiál podlieha záručnej dobe v dĺžke 24 mesiacov. Niektorí výrobcovia túto štátom garantovanú záruku slobodne predlžujú na 3, 5, či viac rokov. Záruka sa vždy musí vzťahovať nielen na jednotlivé materiály, ale hlavne na funkčnosť danéhu výrobku. To znamená, že ak sa na matrac vzťahuje záruka napríklad 3 roky, mala by sa vzťahovať na to, že matrac je možné používať bez straty funkčnosti počas celej doby záruky (matrac sa nepreleží, nezmení sa jeho tvrdosť,...). Záruka, ktorá sa napríklad vzťahuje len na materiál je pre zákazníka bezpredmetná a slúži predajcovi, resp. výrobcovi len ako reklamné lákadlo. Záruka vo všeobecnosti nemá vysokú kvalitatívnu výpovednú hodnotu, avšak veľmi záleží na tom, ako je formulovaná.

Ako docieliť, aby sa životnosť matraca maximálne predĺžila?

  • Pravidelná starostlivosť o matrac (napr. častá výmena posteľnej bielizne).
  • Matrac pravidelne vetrať, aby sa odstránila akákoľvek vlhkosť.
  • Matrac pravidelne otáčať (ako horizontálne, tak vertikálne)
  • Dodržiavať pokyny výrobcu