Otázka poťahu

Prečo je dôležitý matracový poťah?

Vďaka poťahu je povrch matraca príjemný, komfortný a prináša výrobku atraktívny vzhľad. Predovšetkých by však poťah mal dlhodobo podporovať vlastnosti daného matraca. Z hygienických dôvodov sa doporučuje snímateľný poťah, ktorý sa dá vyprať.

Z čoho sú matracové poťahy vyrábané?

Existuje mnoho materiálov a spôsobov výroby matracových poťahov, ktoré výrazne ovplyvňujú ich vlastnosti, pocit počas spánku a životnosť. Okrem bavlny a viskózy sa vo výrobe matracových poťahov využívajú hlavne moderné syntetické vlákna ako polyamid, polyester alebo aj mikrovlákna. Veľmi zriedka nájdeme ľan, vlnu, alebo hodváb. Stále viac výrobcov zdokonaľuje svoje poťahy pomocou chemických procesov, ktoré im dodávajú špeciálne vlastnosti.

Aké rôzne druhy matracových poťahov poznáme?

Vo všeobecnosti môžeme látky rozdeliť podľa toho, či sa jedná o tkaninu alebo pleteninu. Tkanina je väčšinou hustejšia a pevnejšia, pletenina je zase omnoho elastickejšia. Okrem toho existuje mnoho iných špeciálnych výrobných techník, ktoré dodávajú poťahom ich špeciálne vlastnosti.

Čo je to "poťahová výplň"?

Poťahová výplň sa nachádza priamo pod vrchnou poťahovou látkou, s ktorou je väčšinou pevne prešitá. Často pozostáva z viacerých vrstiev, ktoré matracu dodávajú príjemnú mäkkosť, odvádzajú vlhkosť a hrejú. Aj v poťahovej výplni nájdeme rozlične kvalitné materiály s rozličnými vlastnosťami, napr. prírodné vlákna ako vlna, bavlna, hodváb, konský vlas, alebo syntetické materiály ako duté polyesterové vlákno, či rôzne penové materiály.

Na čo je potrebné dbať pri výbere matraca so zameraním na poťah?

Poťah by mal v prvom rade podporovať vlastnosti matraca. Napríklad veľmi elastický a prispôsobivý povrch matraca nesmie byť prekrytý pevným a hrubým poťahom. Dobrý matracový poťah musí byť elastický, vzdušný a musí sa dať prať. Povrch poťahu by mal byť príjemný na dotyk a nemal byť na matraci kĺzať sem a tam.

Ako je možné matracový poťah čistiť?

Dobré matrace majú v dnešnej dobe už štandardne snímateľné a prateľné poťahy. Poťah by sme mali prať vo veľkej priemyselnej práčke, ktoré nájdeme v špecializovaných čistiarniach. Poťah by sa nemal prať veľmi často, aby sa rýchlo nezničil.